Illatos gyertya készítés házilag – mutatjuk, hogyan lesz tökéletes az eredmény!
Az illatos gyertya készítés házilag nemcsak végtelenül kreatív és szórakoztató tevékenység, de egyedi hangulatot is teremthetsz általuk az otthonodban, arról nem is beszélve, hogy ezek a különleges apróságok remek ajándékötletnek is számítanak.
Ha mindig is szeretted volna tudni, hogyan kell házilag gyertyát önteni, ez a cikk Neked íródott.
A gyertyakészítéshez szükséges alapanyagok és kellékek
A otthoni gyertyaöntés kapcsán az alábbiakra lesz szükséged:
- Gyertyaviasz – paraffin, szója viaszpelyhek vagy méhviasz.
- Kanóc
- Illóolajok
- Olvasztótál, hőálló edény
- Hőmérő
- Formák
- Keverőeszköz
Illatos gyertya készítése házilag – az előkészületek
Ha már tudod, milyen formába fogod megönteni a gyertyákat, rögzítsd előre a kanócot a forma közepén lelógatva (csipesszel, pálcikával rögzítheted).
A viasz és az illóolajok minősége meghatározó a végeredmény szempontjából, ezért válaszd inkább a magas minőségű alapanyagokat. Bár végső soron ezt a célod határozza meg: ha csak gyakorolnál kicsit, az otthoni maradék gyertyákat is felolvaszthatod, de ha a szándékaid komolyak és például ajándékba készítenél gyertyát, akkor vásárolj DIY boltból méhviaszt.
Így olvaszd meg a viaszt
A viasz olvasztását mindenképpen alacsony hőmérsékleten, strapabíró, hőálló edényben kell végezni, forró vízfürdőben!
Egy nagyobb edényben forralj vizet és tedd bele a hőálló edénybe helyezett, megolvasztani kívánt viaszt. Ha azt látod, a viasz elkezdett olvadni, elő a spatulával és kevergesd (folyamatosan) az egyre forróbbá váló viaszt az egyenletes olvadás érdekében.
Tipp: A biztonság az első! Mindig használj hőálló edényt, ha dolgozol!
Kedvenc részünk – az illóolaj hozzáadása
Megolvadt a viasz? Szuper! Vedd ki a fürdőből, mérd meg a hőfokát, olvadásnál nagyjából 80 fokos lesz. Fontos, hogy az illóolajat 60 Celsiusnál adhatod hozzá, mert különben elpárolog.
Bármennyire is kedvedre való a kiválasztott illóolaj, ne ess túlzásba és ne adagold túl, mert különben túl intenzív lesz a gyertyád illata égés közben. 1000 gramm viaszhoz nagyjából 5 gramm illóolajra lesz szükséged a tökéletes végeredményért.
Az illóolajat a viaszhoz keverve gyorsan és egyenletesen oszlasd el.
Formába öntés – már közel a cél!
A viasz öntésekor ügyelj arra, hogy ne legyenek légbuborékok a formában, mert ezek befolyásolhatják a gyertya égését.
Óvatosan, lassan öntsd a viaszt, s figyelj arra, hogy a kanóc ne mozduljon el helyéről. Ha szükséges, használj (hőálló) tölcsért vagy öntőkanalat a pontosabb és tisztább munkavégzés érdekében.
És akkor jöhet a várakozás
A gyertyák hűtése és dermedése során tartsd őket huzatmentes, hűvös helyen, hogy egyenletesen hűljenek és szilárduljanak meg. Kerüld a közvetlen napfényt, és nehogy radiátor vagy bármilyen hőforrás mellé rakd, mivel ezek befolyásolhatják a gyertya minőségét. Fontos továbbá, hogy a gyertya hűlése során ne mozgasd azt, hogy egyenletesen dermedjen meg.
Igen, jól látod: nagyfokú türelem szükséges ebben a fázisban, mivel a gyorsított hűtés repedéseket okozhat a viaszban.
Illatos gyertya készítés házilag – az utolsó simítások
A gyertyák megdermedése után ellenőrizd, hogy a kanóc megfelelő hosszúságú-e. Ha szükséges, vágd le a kanóc túl hosszú részét.
Az illatos gyertyák díszíthetik saját otthonodat de akár ajándékba is elkészítheted őket, mert teljesen egyediek.
Gyertyaöntés házilag lépésről lépésre
Szeretnéd megtanulni a gyertyaöntés minden csínját-bínját? Cikkünkben részletesen, lépésről lépésre megtanítjuk neked hogyan önts otthon gyertyát.